Solith |
|
|
|
Dołączył: 22 Lis 2007 |
Posty: 20 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Skąd: Bialystok |
|
|
|
|
|
|
zamieszczam swoj referat ^^'
System monetarny starożytnej Grecji i Rzymu
Przed wynalezieniem monet bitych z metalu wiele innych towarów służyło jako miernik wartości, czyli spełniało funkcję pieniądza jako środek cyrkulacji. Handel w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza był handlem wymiennym, a przy wymianie posługiwano się przede wszystkim drogocennymi metalami w wielkich sztabach lub małych bryłkach, jak i rownież do tego celu wykorzystywano surowce naturalne (zborze, len, oliwę, wino, bydlo itp. itd.) także skóry oraz wyroby rzemieślnicze. Monety jednak bardzo ułatwiły przeprowadzanie tranzakcji handlowych i umożliwiły skok gospodarki rynkowej na wyższy poziom wielu jednostek lub grup, które w innym wypadku mogły pozostać wyizolowane w ramach gospodarki naturalnej.
Jak w przypadku większości wynalazków z czasów starożytnych wynalazca monety pozostaje nieznany. Najstarsze znane monety pochodzą z wybrzeży Azji Mniejszej i datowane są na VII w. p.n.e. Według legend przypisuje sie ten wynalazek dwóm postaciom: Midasowi królowi Frygii, którego dotknięcie przemieniało przedmioty w złoto i Krezusowi, bajecznie bogatemu królowi Lidii, którego Cyrus II starszy zmusił do połknięcia płynnego złota. Jednak bardziej prawdopodobne wydaje się to, iż monety mogły zostać wybite przez jakiegoś kupca w celach reklamowych. Były wykonane z elektronu, minerału będącego roztworem stałym złota (ilość złota w elektronie wahała się między 5 a 75%) i srebra rodzimego, ale z powodu zmiennych proporcji tych metali, preferowano czyste kruszce.
Najstarsza datowana grupa monet została znaleziona w fundamentach świątyni Artemidy w Efezie. Jest to część skarbu, składanego w czasie budowy w fundamentach. Znaleziono 93 monety wybite z elektronu. Dwie z nich nie mają żądnych przedstawień, trzy mają oznaczenia tylko na jednej stronie, a cztery posiadają dość głębokie nacięcia na drugiej. Pozostałe znalezione w Efezie sztuki mają stemple przedstawiające zwierzęta i nie mają jednakowej wagi. Znalezione monety zostały prawdopodobnie wykonane w Azji Mniejszej przez Lidyjczyków w latach 680 - 600 p.n.e.
Moneta - przeważnie metalowy znak pieniężny. Dawniej kawałek metalu o określonym składzie i wadze, opatrzony znakiem emitenta. Emitent gwarantował umowną wartość monety. Pierwotnie wartość ta zbliżona była do rynkowej wartości kruszców zawartych w monecie. Historyczne monety posiadały różne kształty, początkowo były to niekształtne kawałki stopu złota i srebra (zwanego elektronem); wykonane z brązu wyobrażenia delfinów, itp., przeważnie jednak posiadają regularne, okrągłe kształty. Moneta posiada dwie strony zwane awersem i rewersem. W zależności od kruszcu i technologii wykonania wśród monet wyróżnić można: brakteaty, klipy.
Sposób wyrabiania monet:
Z bryłek metali powstała moneta bita, w której rozwoju można wyróżnić trzy stadia.
Początkowo uderzeniem pręta metalowego robiono na bryłce głębokie wytłoczenie, które pozwalało stwierdzić, czy jest ona całkowicie z metalu, czy tylko nim powleczona. Później zaczęto na spodzie bryłki wytłaczać wąskie rowki, których kanty wskazywały na stopień jej zużycia. Wreszcie weszło w życie wybijanie godła, które gwarantowało jej wartość
i pochodzenie, i w ten sposób bryłka metalu stała się już pierwszą prawdziwą monetą.
Gdy zaczęto bić monety o niższym nominale, pierwsza moneta została uznana za jednostkę podstawową o ustalonym ciężarze. Niestety należało bić każdą monetę osobno i nie miały one dokładnie okrągłego kształtu.
Na monetach greckich jako znaki występowały często symbole lokalnych bóstw oraz motywy roślinne, zwierzęta, ptaki. Symbole te często łączyły się z nazwą lub z jakąś lokalną tradycją. Tak np. pieniądze na wyspie Melos znaczono wyobrażeniem jabłka (melon-jabłko), na Rodos - róży (rhodon-róża), w Selinuncie - listka seleru (selinon-pietruszka, seler). Na Eginie znaczono monety wyobrażeniem żółwia, w Efezie - pszczoły, w Knossos - upamiętniano na monetach labirynt. Monety ateńskie zdobiła głowa Ateny, patronki miasta, a na awersie występowała poświęcona jej sowa. Nie było w Grecji zwyczaju umieszczania na monetach portretów,
podobizn zasłużonych obywateli. Po raz pierwszy znalazł się na monetach portret Aleksandra Wielkiego dzięki decyzji Wielkiego Lizymacha i Ptolemeusza Sotera. Stało się to powszechne i od tego czasu jednym z głównych motywów zdobiących monety są wizerunki władców. Dodawano na monecie datę wybicia, nazwę miasta, imiona urzędników lub władców. Bicie monet było jednym z najważniejszych środków afirmowania się polis i w życiu wewnętrznym i na zewnątrz. Okresowe wypuszczanie choćby niewielkiej liczby sztuk monet było potrzebne dla manifestowania własnej niezależności. Polis podejmowały wysiłki, aby te znaki ich istnienia i zamożności prezentowały się możliwie jak najlepiej. Moneta, która była bita przez państwo, służyła mu do różnych płatności. Dzięki niej opłacano cła oraz kary nałożone przez sądy, a także płacono podatki. Państwo płaciło monetami za prace budowlane, dostawy dla armii przy dłuższych wyprawach, za budowę okrętów wojennych. Otrzymywano też zyski z samej operacji bicia monety, gdyż miała ona wartość nominalną trochę wyższą, niż to wynikało z zawartości kruszcu. Służył także handlowi i w miarę upływu czasu podlegał istotnym zmianom, ze względu na potrzeby danej sfery ekonomicznej.
W Argos (Grecji "właściwej") król Fejdon dokonał reformy miar i wag. Grecki system opiera się wyraźnie na systemie babilońskim; podstawą systemu wag jest podobnie jak i w Babilonie funt, dzielony na 60 min (mna). W dalszym podziale wprowadzili Grecy pewne zmiany, mianowicie przyjęli za podstawę podziału decymalny podział egipski: mina dzieli się na 50 staterów (stathr) i 100 drachm (dracmh). Wczesne obliczenia zaś były według wołow. Drachma oznacza to, co można uchwycić, utrzymać w garści drattesthai (drattesqai), obol zaś oznacza, rożen (oboloz), bo pierwotnie znajdujące się w obiegu kawałki miedzi miały kształt długich, cienkich rożnów. Sześć takich rożnów dało się uchwycić i utrzymać w dłoni, i to jest właśnie drachma. Tego rodzaju rożny nie były, oczywiście, walutą; o walucie można mówić dopiero wtedy, kiedy państwo wybija na metalu swą pieczęć, gwarantując w ten sposób jego wagę i czystość. Najstarsze monety biła Egina, najwcześniej ok. 580r. Z powodu braku elektronu na ich terenie, bili monety ze srebra, które nabywali w drodze handlu. System monetarny eginecki przyjęło wiele państw greckich (wyspy Morza Egejskiego, Kreta, Rodos, Beocja, Tesalia i inne). Wynalazek monety upowszechnił się szybko, pod koniec VI w. biły ją niemal wszystkie polis. Półwysep grecki nie miał ani pokładów złota, ani elektrum. Żelazo wydobywano w różnych miejscach, zwłaszcza na Eubei i w Lakonii, miedź — na Eubei, a srebro — w Attyce. Twórcą systemu monetarnego na półwyspie był Fejdon, król Argos, którego pieniądze bite w srebrze pojawiły się jednocześnie z nowym systemem miar i wag, wkrótce przyjętym przez większość państw na kontynencie. Wartość nowych monet ustalano w stosunku do żelaza, gdyż dla mieszkańców kontynentu normalnym środkiem wymiany było żelazo w postaci prętów, garści prętów i dużych sztab. Stąd nowe monety przyjęły stare nazwy: oboli i drachm, przy czym jedna drachma odpowiadała sześciu obolom.
System monetarny:
Gdy środkiem płatniczym stała się moneta, konieczne było wprowadzenie systemu monetarnego, czyli ustalenie zasad dotyczących tego rodzaju środków płatniczych. Było to trudne, ponieważ miasta-państwa miały swoją odrębną monetę, swój własny system monetarny. W związku z czym właściciel kantoru wymiany pieniędzy musiał podróżować nawet więcej niż było to konieczne.Monety były ważone aby upewnić się czy waża tyle samo co powinny.Wszystkie podejrzane monety sprawdzane byly na kamieniu probnym(kawałku specjalnego czarnego jaspisu znajdowanego jedynie w korytach niektórychstrumieni Lidii. Polis wówczas musiały wejść ze sobą w porozumienie i ustalić jakie monety będą środkiem płatniczym, jakie będą ich relacje i kurs przeliczeniowy. Czasami państwa godziły się na bicie monet we wspólnej mennicy.
Istniały wtedy następujące systemy monetarne:
1. System eginecki . Na Eginie powstała pierwsza mennica ok. r. 650 p.n.e.
Ustalono tam relacje monet srebrnych do stosowanych uprzednio środków płatniczych w formie prętów, rożnów (obolos) spiżowych lub żelaznych.
2. System eubejsko - attycki. Stosowany w Atenach po reformie Salona do czasów Aleksandra Wielkiego
3. System rodyjski.
4. System koryncki.
Korzystano także z systemów, które nie powstały w Grecji np.: z systemu babilońskiego i z systemu fenickiego.
Początkowo posługiwano się monetami jako środkiem płatniczym tylko w handlu międzynarodowym, w obrębie wewnętrznym utrzymywały się dłużej jako środek płatniczy obole-rożny, dopiero pod koniec V w. p.n.e. stopniowo wycofywano je i zastępowano monetami spiżowymi lub żelaznymi, którym pozostawiono nazwę - obolos - obol.
W starożytnej Grecji występowały monety o różnych wielokrotnościach obola:
- tetrobol - 4 obole
- triol, tribobol (hemidrachma) - 3 obole
- diobol - 2 obole
- obol = 1/6 drachmy
- trihemiobol - 1 1/2 obola
- tritartemorion - 3/4 obola
- hemiobol - 1/2 obola
- trihemitartemorion - 3/8 obola
- tetartemorion - 1/4 obola
- hemitartemotion 1/8 obola (= chalk)
W Atenach wprowadził Salon ok. r. 600 p.n.e. monetę eubejską, a Pizystar - wprowadził attycką tetradrachmę srebrną o wadze 17,4g . Bito również drachmę oraz jej wielokrotności:
- 1/2 drachmy
- 2 drachmy - didrachma
- 3 drachmy - tridrachma
- 4 drachmy - tetradrachma
- 5 drachm
36. Monety miast greckich
U góry, z lewej i z prawej moneta Aten, w środku moneta Krotony.
Poniżej monety Sybaris, Neapolis w Macedonii i Kaulonii.
U dołu monety Kaulonii, Metapontu i Himery.
VI-V w. p.n.e. Hamburg, Kunsthalle
Podstawę rzymskiego systemu pieniężnego stanowił funt, czyli libra (327,45 gr). Ciężar każdego nominału zależał - przynajmniej teoretycznie - od tego, jaką był częścią libry. We wczesnym okresie rozwoju Rzymu majątek osobisty jak też państwowy ujmowano jako równowartość stad bydła; stąd łacińskie określenie pieniądza "pecunia".
Pierwsze rzymskie pieniądze obiegowe nosiły nazwę "aes rudae" i były nieforemnymi kawałkami brązu. Około 290-280 r. p.n.e. pojawiły się "aes signatum", tj. duże prostokątne płyty z lanego brązu o wadze ok. 5 funtów (2,5 kg) z wyobrażeniem byka (rzadziej innych zwierząt). Siła nabywcza takich asów zależała od wartości zawartego w nich metalu, a ponieważ brąz był dość tani, asy, mimo znacznej wagi nie były zbyt drogocenne. Trudno było takimi pieniędzmi wykonywać większe transakcje. Aes signatum używany był do ok. 242 r p.n.e. Wcześniej, bo pod koniec IV w p.n.e. pojawiły się "aes grave", brązowe pieniądze w kształcie krążka. Miały już wypisany nominał i tworzyły dwunastkowy system monetarny. As dzielił się na 12 uncji, zaś pozostałe monety były określoną częścią asa: semis-6 uncji, triens-4 uncje, quadrans-3 uncje i sextans-2 uncje. Aes grave równy był początkowo funtowi.
W czasach republiki prawo emisji monet mial senat. Mennica rzymska mieściła się na Kapitolu, w światyni Junony Monety (tzn. Junony Doradczyni). Właśnie od tego przydomka pochodzi słowo moneta. Nadzór nad mennictwem sprawowało trzech triumwirów monetarnych (tresviri aer argento auro flando feriundo). Decydowali oni m.in. o treści napisów i
wyobrażeniach na monetach. W ostatnim wieku republiki prawo bicia monet zdobyli także urzędnicy mający pełnię władzy, czyli tzw. imperium.
Około 280 r p.n.e. pojawiły się pierwsze rzymskie monety srebrne, emitowane najpierw w Kampanii, jednej z ówcześnie najbogatszych i najprężnioejszych handlowo ziem Italii. Owe monety były oparte jeszcze o system grecki będąc bite jako didrachmy (ok. 7,3 g srebra). Podczas II wojny punickiej (218-201 r p.n.e.) dokonano (w związku z potrzebami finansowania działań militarnych) dwukrotnej dewaluacji asa. W 217 r. zmniejszono jego wartość do 1/2 funta, a kilka lat później do 1/4 funta, tworząc tzw. system kwadrantalny. Ciężkie straty poniesione przez Rzymian podczas wojny zmusiły ich do uruchomienia wszystkich zasobów, w tym złota. Sąd też pojawiła się wówczas na krótko emisja złotych monet: staterów (6,8 g złota) i półstaterów. Jednak przełomowym wydarzeniem związanym ze wspomnianą wojną było podjęcie emisji denarów, które na kilka wieków stały się podstawową rzymską jednostką pieniężną.
Pierwsze denary wybito między 214 a 211 r. p.n.e. Były to srebrne monety o wadze ok. 4,5 g. Poza denarami bito srebrne wiktoriaty (3,4 g), zwane tak od wizerunku Wiktorii na rewersie. Na awersie widnieje z reguły głowa lub popiersie w wieńcu lub bez nakrycia głowy otoczone odpowiednią legendą z imieniem i tytulaturą panującego. Rewers zajmuje zazwyczaj stojąca, albo siedząca sylwetka bóstwa/personifikacji lub samego cesarza, chociaż zdarzają się przedstawienia niestandardowe np. uściśnięte dłonie (symbol zgody), kłosy (symbol urodzaju), scena zaślubin, symbolika zwycięskiej kampanii. Początkowo denar był równy 10 asom, kwintar-5asom a sesterc 2,5 asa. Otóż sesterc był u swego początku monetą srebrną, dopiero od reformy Gajusza Juliusza Cezara stając się monetą mosiężną.
Do najbardziej znanych należały emisje "imperatorskie" Sulli (88-79 r. p.n.e.) oraz Cezara i Oktawiana z czasów wojen domowych (49-31 r. p.n.e.). Na prowincji obok monet rzymskich, były w obiegu lokalne pieniądze. W II i I w. p.n.e. pojawiło się w obiegu wiele denarów platerowych, tzn. jedynie posrebrzanych, a wewnątrz żelaznych. Próbą ograniczania tego procederu było wypuszczanie (w l. 100-60 p.n.e.) denarów karbowanych (ząbkowanie na krawędzi), tzw. serratusów (denari serrati), co umożliwiało kontrolę wnętrza monety.
Upadkowi republiki i początkom cesarstwa towarzyszyła reforma pieniężna, zapoczątkowana przez Juliusza Cezara, a kontynuowana przez Oktawiana Augusta. Ustanowiono wówczas złoto-srebrny bimetalizm. Podstawową jednostką monetarną był złoty aureus (7,79 g złota) oraz srebrny denar (3,89 g). 1 aureus odpowiadał 25 denarom. Tenże system był uzupełniony przez liczne, zdawkowe monety brązowe, mosiężne i miedziane. Spośród nich najwyzszą jednośtką był mosiężny sesterc (27,2. Denar odpowiadał 4 sestercom a sesterc 4 asom. Prawo emisji zachował senat, którego monety można było poznać po literach SC (od senatus consulto). W 14 r. pn.e otworzono wielką mennicę cesarską w Lugdunum (Lyon), gdzie przeniesiono wkrótce całą produkcję monet kruszcowych, zamykając nawet mennicę w Rzymie.
System monetarny:
I aureus = 25 denarów = 100 sesterców = 200 dupondiusów = 400 asów = 800 semisów = 1600 kwadransów
I denar = 4 sesterce = 8 dupondiusów = 16 asów = 32 semisy = 64 kwadranse
I dupondius = 2 asy = 4 semisy = 8 kwadransów
I as = 2 semisy = 4 kwadranse
I semis = 2 kwadranse
Teoretyczne wagi monet:
aureus (akość złota 980/000)
August I/42 funta = 7,79g
Neron(64r.) I/45 funta = 7,28g
Karakalla I/50 funta = 6,54g
denar
August I/84 funta = 3,89g ok. 98% srebra
Neron(64r.) I/96 funta = 3,41g ok. 93% srebra
Septymiusz Sewer I/96 funta = 3,41g ok. 47% srebra
monety mosiężne i miedziane (brązy) za Augusta
sesterc = 27,28g
dupondius = 13,64g
as = 10,91g
kwadrans = 2,73g
Reforma Karakali (214/215r.) dotyczy przede wszystkim monet złotych i srebrnych.
Monety złote:
Aureus - 6,54g (= I/50 funta, 23,5 karata AV)
I binio = 2 aureusy
Monety srebrne:
Antoninian - 5,11g (= I/64 funta, ok 50% AR)
I antoninian = 2 denary
W latach sześćdziesiątych III w. waga aureusów i antoninianów spadła do mniej więcej 3 gramów. Zawartość w tych ostatnich wynosi zaledwie 4-6%.Miało to zachamować reforme monetarną Dioklecjana (294r.)
Monety złote:
Aureus - 5,45g (= I/60 funta)
Monety srebrne:
Argenteus - 3,42g (= I/96 funta, bardzo dobre srebro)
Follis - 10,23g (I/32 funta, ok. 5% AR)
Monety brązowe:
Follis (zwany też nowym antoninianem) - 3,89g
Follis (z wieńcem laurowym) - 1,94g |
|